Извештај по предметима
Предшколска група
Новогодишња капа
Васпитач; Маја Стефановић
Циљ: Способност декоративне употребе боја
Задаци: подстицати децу на коришћење боја и богаћење колорита; неговати и подстицати самосталност, слободу и оригиналност у ликовним решењима
Ликовно подручје: примењена уметност са елементима слокања, цртања и колаж технике
Ликовни матерјали и технике: мањи формат папира (форма купе), бела темпера, четкице, самолепљиви колаж папир, маказе, воштани пастел, оловке у боји.
Средства: фотографије са примерима различитих зимских мотива (пахуље, јелке...)
Ток активности:
Уводни део
Васпитач показује фотографије на којим асу зимски мотиви. Деца посматрају фотграфије, разговарају са васпитачем о мотивима и бојама (издвајање хладних боја - плава љубичаста, зелена)
Главни део
Деца сама бирају мотиве, матерјале и технику рада
Прва група - деца сликају белом бојом и тањим четкицама зимске мотиве
Друга група исеца од колаж папира зимске мотиве
Трећа група украшава капе користећи оловке у боји
Завршни део
Деца користе капе у игри
Исход
Препознаје и користи топле и хладне боје
Четврти разред (4-4) Учитељица: Гордана Илић
Наставни предмет: ликовна култура
Наставна јединица: прослава Божића, правњеље честитки
Облици рада: фронтални, индивидуални
Наставне методе: показивање, разговор, објашњење
Наставна средства: картон, украсни папир, лепак, маказе...
Корелација: српски језик, енглески језик, народна традиција
Компетенције: вештина комуникације, естетска компетенција, иницијативност и предузетничка компетенција
Васпитно-образовни задаци:
Енглески језик (8-1,2,3 као и остали ученици)
Користећи брејнсторминг методу, ученици су, на великом цртежу Божићне јелке, уписивали своје прве асоцијације на Божоћ у Енглеској. Фонд речи који је том приликом обновљен: presents, mistletoe, Santa Clause, cards, carols.
У даљој дискусији су ученици говорили о традицији прославе Божића користећи своја знања из различитих извора – књиге, интернет, филмови, претходни часови енглеског језика...
Наставник их је као водитељ разговора наводио на области поклона, веровања, Божићне трпезе, идеје о љубави, породици, заједништву. Ученици су истакли да је Божић у Енглеској и осталим земљама тог говорног подручја много више везан за куповину поклона и велика породична окупљања. Бројни филмови приказују тај празник као најсвечанији тренутак у години.
У другом делу часа, када смо истраживали разлике и сличности кроз музику, коришћен је материјал са претходног угледног часа, када су ученици са наставницом музичког сами урадили аранжман и извели песму 'Silent Night' користећи импровизоване инструменте.
Користећи видео запис са једног од ранијих часова, заокружили смо причу о Божићу интервјуом у којем су учествовали ученици тадашњег 6-2 одељења и њихови гости који су говорили о прослављању Божића широм света, од Аустрије до Јужне Америке.
Немачки језик (6-2)
На основу самосталног истраживања, заснованог на различитим изворима (интернет, књиге, фотокопирани материјал) ученици говоре о традицији прослављања Божића у Немачкој. Посебан акценат, притом, стављен је на усвајање нових речи на тему ,,Божић'' (Аdventkalender, Weihnachten, Weihnachtskerzen, Lebkuchen, Weihnachtsmarkt, Heiligabend, Plätzchen...). Ученици, као помоћно средство, имају и самостално израђен пано са сликама за сваки нови појам. Након божићне песме, ученици су (на немачком) присутнима пожелели срећан Божић.
Српски језик (6/1)
Обележавање Божића код нас:
Физичко васпитање (сви ученици)
Информатика и рачунарство
На часу информатике и рачунарства ученици су урадили припрему за публиковање на Интернету текста и слика који су настали за време часова који су се бавили овом темом као и фотографија које су таом приликом настале. Тако припремљен материјал употребили су за израду сајта посвећеног овој теми.
Адреса сајта www.bozicosvk.webbly.com
Новогодишња капа
Васпитач; Маја Стефановић
Циљ: Способност декоративне употребе боја
Задаци: подстицати децу на коришћење боја и богаћење колорита; неговати и подстицати самосталност, слободу и оригиналност у ликовним решењима
Ликовно подручје: примењена уметност са елементима слокања, цртања и колаж технике
Ликовни матерјали и технике: мањи формат папира (форма купе), бела темпера, четкице, самолепљиви колаж папир, маказе, воштани пастел, оловке у боји.
Средства: фотографије са примерима различитих зимских мотива (пахуље, јелке...)
Ток активности:
Уводни део
Васпитач показује фотографије на којим асу зимски мотиви. Деца посматрају фотграфије, разговарају са васпитачем о мотивима и бојама (издвајање хладних боја - плава љубичаста, зелена)
Главни део
Деца сама бирају мотиве, матерјале и технику рада
Прва група - деца сликају белом бојом и тањим четкицама зимске мотиве
Друга група исеца од колаж папира зимске мотиве
Трећа група украшава капе користећи оловке у боји
Завршни део
Деца користе капе у игри
Исход
Препознаје и користи топле и хладне боје
Четврти разред (4-4) Учитељица: Гордана Илић
Наставни предмет: ликовна култура
Наставна јединица: прослава Божића, правњеље честитки
Облици рада: фронтални, индивидуални
Наставне методе: показивање, разговор, објашњење
Наставна средства: картон, украсни папир, лепак, маказе...
Корелација: српски језик, енглески језик, народна традиција
Компетенције: вештина комуникације, естетска компетенција, иницијативност и предузетничка компетенција
Васпитно-образовни задаци:
- - развијање маште и креативности
- - потребне навике за учешћем у културно-уметничком животу школе
- - испољавање личних иколективних способности и талената
- - неговање својих и поштовање других верских обичаја
- - разговор о прослави православног и католичког Божића
- - обичаји и славља (ученици наводе своја искуства)
- - давање инструкција за прављење честитки
- - ученици праве индивидуално честитку за Божић
- - учитељ обилази, даје објашњења, подстиче машту
- - по завршетку ученици исписују поруке за драге особе на српском и енглеском језику
- - талентовани ученици помажу слабијој деци
- - естетска анализа радова
- - ученик излази испред разреда, покаже честитку и врши се заједничка процена и ученици износе свој став и мишљење о успешности реализованог задатка
Енглески језик (8-1,2,3 као и остали ученици)
Користећи брејнсторминг методу, ученици су, на великом цртежу Божићне јелке, уписивали своје прве асоцијације на Божоћ у Енглеској. Фонд речи који је том приликом обновљен: presents, mistletoe, Santa Clause, cards, carols.
У даљој дискусији су ученици говорили о традицији прославе Божића користећи своја знања из различитих извора – књиге, интернет, филмови, претходни часови енглеског језика...
Наставник их је као водитељ разговора наводио на области поклона, веровања, Божићне трпезе, идеје о љубави, породици, заједништву. Ученици су истакли да је Божић у Енглеској и осталим земљама тог говорног подручја много више везан за куповину поклона и велика породична окупљања. Бројни филмови приказују тај празник као најсвечанији тренутак у години.
У другом делу часа, када смо истраживали разлике и сличности кроз музику, коришћен је материјал са претходног угледног часа, када су ученици са наставницом музичког сами урадили аранжман и извели песму 'Silent Night' користећи импровизоване инструменте.
Користећи видео запис са једног од ранијих часова, заокружили смо причу о Божићу интервјуом у којем су учествовали ученици тадашњег 6-2 одељења и њихови гости који су говорили о прослављању Божића широм света, од Аустрије до Јужне Америке.
Немачки језик (6-2)
На основу самосталног истраживања, заснованог на различитим изворима (интернет, књиге, фотокопирани материјал) ученици говоре о традицији прослављања Божића у Немачкој. Посебан акценат, притом, стављен је на усвајање нових речи на тему ,,Божић'' (Аdventkalender, Weihnachten, Weihnachtskerzen, Lebkuchen, Weihnachtsmarkt, Heiligabend, Plätzchen...). Ученици, као помоћно средство, имају и самостално израђен пано са сликама за сваки нови појам. Након божићне песме, ученици су (на немачком) присутнима пожелели срећан Божић.
Српски језик (6/1)
Обележавање Божића код нас:
- Разговор са ученицима о традиционалном обележавању Божића са акцентом на њихова предзнања, искуства и сакупљених прича од старијих (самостални задатак: Божић некада и сада, Божић на селу и у граду).
- Историјске чињенице о појави хришћанства и примања хришћанства од стране народа на Балкану, разлози поделе на хришћанске цркве на православну и католичку.
- Католички и православни обичаји у обележавању Божића, верска толеранција.
- Упознавање са архаичним терминима и молитвама уз помоћ вероучитеља.
Физичко васпитање (сви ученици)
Информатика и рачунарство
На часу информатике и рачунарства ученици су урадили припрему за публиковање на Интернету текста и слика који су настали за време часова који су се бавили овом темом као и фотографија које су таом приликом настале. Тако припремљен материјал употребили су за израду сајта посвећеног овој теми.
Адреса сајта www.bozicosvk.webbly.com